12 de junio de 2021

Deszczu, padaj

Schody i stare drzewa owocowe dostarczają mnóstwo materiału w temacie mchów. Od południa leje z przerwami, więc wykorzystujemy krótkie okna pogodowe.
Niektóre mchy są tak malutkie, że przekraczają techniczne możliwości naszego sprzętu foto. Być może nie uda się oznaczyć ich co do gatunku. Będziemy jeszcze próbowali z lupą (edit: lupa jest za słaba, binokularu pod ręką brak).
Plusem wilgotnej pogody jest znacznie ciekawszy wygląd mchów, rozprostowane listki, nasycone kolory itd.
Współobserwator @marcinklisz

Anotado en junio 12, sábado 14:15 por kroolik kroolik | 6 observaciones | 0 comentarios | Deja un comentario

11 de junio de 2021

Srebrny śluzowiec

Wybraliśmy się szukać krzywoszczeci... znalazłam, jak zwykle, nie to, czego szukałam. ;)
Piękny srebrny śluzowiec, prawdopodobnie to samotek zmienny (czekam na potwierdzenie przez jakieś mądre głowy od śluzowców). Na początku myślałam, że to może kawałek plastiku czy gumy (las jest mocno nawiedzany przez ludzi) - kolor był nieprawdopodobny, jak lakier metaliczny albo srebrny panton. Bliższe oględziny potwierdziły organiczność. Delikatnie uszkodziłam patyczkiem brzeg - brązowy środek, jak u dojrzałej purchawki. Nie mam pojęcia, w jaki sposób żywy organizm jest w stanie wyprodukować taką powłokę, ale wydaje się być gotowy do podróży kosmicznych.

Anotado en junio 11, viernes 19:43 por kroolik kroolik | 1 observación | 0 comentarios | Deja un comentario

Krzywoszczeć i gruszyczki

Podczas wycieczki do stanowiska gruszyczki zielonawej w celu sfotografowania kwitnących okazów (oraz nowej gruszyczki czy też gruszynki jednostronnej), znalazłam nowy mech, który obfotografowaliśmy z @marcinklisz
Okazało się, że to krzywoszczeć przywłoka (Campylopus introflexus), inwazyjny gatunek z południowej półkuli, a więc dość egzotyczny. Mimo to jestem zachwycona jego wyglądem w powiększeniu. Żeberka przechodzą w długie włoski, a te zaginają się pod kątem 90° i tworzą białe gwiazdki. Wygląda to jak kolce niektórych kaktusów. Mech ten zasiedla przede wszystkim bardzo suche i ubogie siedliska. Trudno powiedzieć, czy w tym konkretnym miejscu konkurował z rodzimymi gatunkami - wokół było wiele metrów kwadratowych gołej, nieporośniętej niczym i spękanej od braku wody ziemi.
Mech ten jest w Europie badany, nowe stanowiska są rejestrowane, co pozwala obliczyć szybkość zasiedlania Europy. W Polsce jeszcze w latach 90. występował tylko na zachodzie, obecnie dotarł już do wschodniej granicy i jego stanowiska porozrzucane są po całym kraju.

Anotado en junio 11, viernes 12:41 por kroolik kroolik | 4 observaciones | 0 comentarios | Deja un comentario

08 de junio de 2021

Mech z wiaderka

Nowy dla nas gatunek znalazłam w porzuconym plastikowym wiaderku (wyglądało, jakby ktoś uprawiał w nim coś w zeszłym roku, było tam trochę suchych resztek roślinnych). To tylko potwierdza, że ciekawe mchy są dosłownie wszędzie, duża różnorodność jest wokół siedzib ludzkich, na murach, ścieżkach, na uprawach, w doniczkach, ogródkach, różnych porzuconych inicjatywach. Im mniej się mchom przeszkadza, tym lepiej. ;)
Czarecznik jest bardzo fotogeniczny, choć nieduży. Puste puszki przypominają kieliszki na wysokich nóżkach, otwarte ku górze (czarecznik), zaś świeża zielona puszka ma kształt odwróconej gruszki (gruszkowaty).
Razem ze mną fotografował @marcinklisz

Anotado en junio 08, martes 20:45 por kroolik kroolik | 1 observación | 0 comentarios | Deja un comentario

06 de junio de 2021

W rowie na budowie

Prawdziwi twardziele obszarów ruderalnych - rosną na suchych nasypach, w błotnistych dołkach i rowach. Nie przeszkadzają im kamienie, gruz, śmieci itd. Świetne obiekty do fotografowania. Co zyskują rosnąc w tak nieprzyjaznym miejscu? Na pewno jest tu mała konkurencja oraz nielimitowany dostęp do światła. Problemem może być woda, choć nie we wszystkich miejscach, zdarzają się gliniaste dołki - wypatrzyłam tu m.in. jaskra jadowitego, który lubi mieć mokro. Kolejnym mankamentem jest nieprzewidywalność ludzkich działań (w każdej chwili mogą zostać zepchnięte spychaczem lub rozjechane), choć na tym odcinku od jakiegoś czasu nic się nie dzieje. Wiele roślin zdążyło już wyprodukować nasiona. Tropy sarny przecinające (nieogrodzoną) budowę z W na E świadczą o tym, że niestety już wkrótce zabraknie tego korytarza ekologicznego (za to człowiek będzie mógł przemieszczać się swoim korytarzem szybko i komfortowo w kierunku S-N).
Towarzystwa dotrzymał @marcinklisz

Anotado en junio 06, domingo 21:07 por kroolik kroolik | 20 observaciones | 0 comentarios | Deja un comentario

30 de mayo de 2021

Pióóóóóóórosz!

Znalezienie tego mchu i patrzenie na niego sprawia po prostu przyjemność. Wygląda jak rozsypane na ściółce zielone, żółknące lub zielono-brązowe piórka. Z drugiej strony łatwo go przeoczyć, jeśli się specjalnie za nim nie rozgląda, gdyż płynnie miesza się z rokietnikiem, brodawkowcem itp. bardziej ekspansywnymi gatunkami. Trochę się naszukaliśmy zanim trafiliśmy na to stanowisko.
Znalazł: @marcinklisz
Fotografowali: wszyscy ;)

Anotado en mayo 30, domingo 22:44 por kroolik kroolik | 1 observación | 0 comentarios | Deja un comentario

28 de mayo de 2021

Drabik żużlowiec

Znaleźliśmy dziś nowy mech, na stercie żużlu, obfociliśmy itd.
W domu @marcinklisz wpisuje w google różne rzeczy (mi się kojarzyło, że coś z drzewkiem - drzewik? drzewkowaty?), w końcu google zaczęło życzliwie podpowiadać:
„drabik żużlowiec”
„O, patrz, jakiś nowy gatunek, rosnący na żużlu!”*
:D

*Maksym Drabik to polski żużlowiec z Częstochowy, więcej w Wikipedii. A drabik-mech, cóż... jedynie drzewkowaty. ;)

Anotado en mayo 28, viernes 23:01 por kroolik kroolik | 1 observación | 0 comentarios | Deja un comentario

24 de mayo de 2021

Z nosem w trawie i w kostce brukowej

Porostnicę wielokształtną już fotografowaliśmy, ale w miejscu, w którym nie było aż tylu „parasolek”. Wyglądają niesamowicie. A pod nimi już zaczynają się wykształcać „kłaczki” (ech, moje fachowe słownictwo :D ), zatem niedługo sesja zostanie powtórzona.

Fałdownik nastroszony (chyba to on) rośnie sobie beztrosko w trawniku, jest na tyle mały, że koszenie mu nie przeszkadza. No a nie ma tutaj jakiś dziwnych ogrodników, którzy zlewają trawnik chemią, aby zlikwidować mchy, więc może się czuć bezpieczny. Powiększenie spod binokularu pokazuje charakterystyczny gwiazdkowaty kształt końcówek pędów.

Skrętek wilgociomierczy - wybitnie fotogeniczne żółte i zielone „kabaczki” na długich czerwonych setach. Wyrasta w szczelinach między betonowymi kostkami i chyba mu tam dobrze. Ma on tę oto właściwość, że pod wpływem wilgoci sety skręcają się. Wzięłam zatem bidon z wodą i go polałam - i rzeczywiście!

Na fotografowanie skrętka dał się namówić także @marcinklisz

Anotado en mayo 24, lunes 19:19 por kroolik kroolik | 3 observaciones | 0 comentarios | Deja un comentario

23 de mayo de 2021

Mroczna Puszcza

Ciemny, żyzny grąd, zryty przez dziki. Rezerwat „Las Skulski”. Miejscami ciekawe gatunki. Na obrzeżach bujne łąki. Pośrodku kanały i bagienko. 20 lat temu gdzieś tam mignęły mi storczyki. Od tego czasu to las legendarny, choć poszukiwania tym razem bezowocne (nie te łąki chyba). Za to znalazł się inny storczyk - gnieźnik leśny, którego w pierwszej chwili nawet nie zidentyfikowałam jako storczyka.
Udało nam się: przemoczyć buty, przeczekać burzę pod drzewem, zgubić się.
Wycieczkę prowadził: kroolik
Towarzystwa dotrzymał: @marcinklisz

Anotado en mayo 23, domingo 22:12 por kroolik kroolik | 16 observaciones | 0 comentarios | Deja un comentario

22 de mayo de 2021

Mikro-różyczki

Odwiedziny w tym samym miejscu w odstępie jednego dnia. Ten sam mech - podczas suchej pogody i po całym dniu deszczów. Wygląda na to, że podczas suszy listki przylegają do pędu - być może zapobiega to utracie wody. Podczas deszczu „różyczki” rozkwitają.
Dziś sfotografował go również @marcinklisz
Nasze wycieczki są coraz dziwniejsze. ;)

Anotado en mayo 22, sábado 22:33 por kroolik kroolik | 2 observaciones | 0 comentarios | Deja un comentario

Archivos